Normy olejów grupy VW i grupy ACEA

Oleje silnikowe syntetyczne to najpopularniejsza grupa środków smarujących nowoczesne silniki samochodowe i motocyklowe. Dotyczy to najnowszych norm producentów samochodów, norm ACEA, popularnych grup np. Renault czy VW (np. grupa 507.00), klasy lepkości (np. 5W30), norm dla silników z filtrem cząstek stałych czy silników z turbodoładowaniem.

normy VW

VW 500 00 - Oleje lekkobieżne do silników benzynowych i wolnossących silników Diesla.
VW 501 01 - Oleje silnikowe o wszechstronnym zastosowaniu bez właściwości oleju lekkobieżnego do silników benzynowych i wolnossących silników Diesla.
VW 502 00 - Oleje lekkobieżne do silników benzynowych pracujących w trudnych warunkach.
VW 503 00 - Oleje do silników benzynowych w samochodach osobowych z przedłużonym okresem między wymianami (WIV: 30 000 km, 2 lata).
VW 503 01 - Oleje do doładowanych silników benzynowych w samochodach osobowych z przedłużonym okresem między wymianami (WIV, np. Audi S3, TT).
VW 504 00 - Oleje silnikowe z systemem Longlife. Do nowych silników benzynowych FSI.
VW 505 00 - Wielosezonowy olej silnikowy do silników Diesla z i bez turbodoładowania.
VW 505 01 - Wielosezonowy olej silnikowy specjalnie dla silników Diesla z pompowtryskiwaczami.
VW 506 00 - Norma do silników Diesla z przedłużonym okresem między wymianami.
VW 506 01 - Norma dla silników Diesla z pompowtryskiwaczami z przedłużonym okresem między wymianami (WIV).
VW 507 00 - Oleje z systemem Longlife. Do silników Diesla, łącznie z silnikami Diesla z systemem cząstek stałych bez dodatku paliwa.

ACEA

Klasyfikacja jakościowa ACEA określa energooszczędność oleju i jego poziom popiołowości. Oleje o poziomie ACEA C1 to oleje niskopopiołowe, wydłużające żywotność filtra cząstek stałych, należy jednak sprawdzić specyfikacje oleju zalecanego do Naszego silnika.

Oleje silnikowe syntetyczne o poziomie C2 i C3 to normy średniopopiołowe, również dbają o filtr cząstek, zawierają jednak większą ilość dodatków Sulphated Ash Phosphorus Sulphur (SAPS) - siarka, fosfor i popiół siarczanowy.

Print Friendly, PDF & Email

No Comments Yet.

Leave a comment